Grudziądz i okolice na starej karcie pocztowej Tom II I

Grudziądz i okolice na starej karcie pocztowej Tom II I
Ryszard Bogdan Kucharczyk

sobota, 13 stycznia 2018

Cykl urokliwych albumów starego Grudziądza



Cykl urokliwych albumów starego Grudziądza


„Grudziądz i okolice na starej karcie pocztowej" to cykl urokliwych albumów prezentujących fragmenty ulic, wizerunki poszczególnych budowli oraz innych godnych uwagi gmachów –utrwalone na dawnych kartach pocztowych Grudziądza i okolic. Albumy posiadają olbrzymie znaczenie dokumentacyjne i ikonograficzne. Każdy tom zawiera ponad 100 pocztówek wydanych po 1890 roku.
Wszystkie tomy składają się z rozdziałów: litografia, widoki Wzgórza Zamkowego, centrum miasta, Al. 23-go Stycznia, widoki nad Wisłą. Oprócz pocztówek z miasta w albumie znajdziemy także kartki z okolic: Kłódki, Białochowa, Mokrego, Parsk, Zakurzewa, Mełna, Szynycha, Rywałdu, Lisnowa, Fletnowa i innych miejscowości.
Karty pocztowe przedstawiają urodę miasta dumnego ze swojego malowniczego położenia i pięknej architektury. Wszystkie kartki pocztowe przynoszą informację o Grudziądzu i okolicach. Uważnie je oglądając, uświadamiamy sobie szczęśliwie zachowany obraz miasta, niezmienność układu urbanistycznego i głównych obiektów architektury, elementy zabytkowego miejskiego krajobrazu, ulice, monumentalne gmachy, domy, które stawiały opór działaniu czasu oraz zmiany, jakie dały znać o sobie, szczególnie te, które powstały w wyniku działań wojennych.
Warto się przyjrzeć każdej karcie, by zobaczyć co przetrwało , a co ma dzisiaj kształt inny. Zgromadzone w albumach kartki pocztowe stanowią poważny źródłowy przyczynek do opracowania w przyszłości ikonografii miasta i okolic.
Albumy te nie ukazałyby się, gdyby nie kolekcjonerska pasja filokartystów. Zamiarem autora jest ich zbieractwa uwidocznić w albumach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz