Grudziądz i okolice na starej karcie pocztowej Tom II I

Grudziądz i okolice na starej karcie pocztowej Tom II I
Ryszard Bogdan Kucharczyk

sobota, 13 stycznia 2018

Znaczki - zalepki listowe



Znaczki - zalepki listowe




     Za pomocą zalepek /znaczków/ listowych z papieru pieczętowano kiedyś korespondencję urzędową, powiatową, firmową oraz prywatną ważnych osób. W czasach tych nie znano jeszcze kopert. Większość zalepek listowych pojawiła się ok. 1850 roku, prawdopodobnie początkowo w Prusach, w Hanowerze oraz stopniowo na dalszych terenach i stosowane były aż do i wojny światowej. W późniejszym okresie , dla oszczędności kosztów, stosowano tylko stemple lub drukowano pieczęć na kopercie lub papierze listowym.
Zalepki listowe z reklamą
Na wzór zalepek listowych około roku 1860 stworzono pierwsze zalepki z reklamą, które początkowo reklamowały różnorakie wystawy. Następnie pojawiły się na nich reklamy produktów firmowych. Około roku 1900 tysiące kolekcjonerów mogło cieszyć się bardzo obszernym materiałem, którego przedmiotem były właśnie zaślepki listowe i reklamowe. Powstało wiele czasopism kolekcjonerskich oraz stowarzyszeń zajmujących się zaślepkami. Wystawa obejmująca ten obszar zbieractwa odbyła się w roku 1913 w berlińskim domu handlowym ( Kaufhaus des Westens) i cieszyła się dużym zainteresowaniem.
Od około 100 lat podejmowane były liczne próby stworzenia katalogów zalepek. Niestety z uwagi na wysokie koszty wydruku oraz brak finansów na ten cel próby te jednak dotąd nie powiodły się, a wybrakowane katalogi z zakresu kolekcjonerstwa zalepek listowych i reklamowych popadły w zapomnienie.
Grudziądz jako miasto i nie tylko do korespondencji stosowało także zalepki. Wydany album „Grudziądz i okolice na starej karcie pocztowej „ Tom III strona 115 z roku 2007 prezentuje pierwsze zalepki jako znaki administracyjne miasta Grudziądza i jedna reklamowa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz