Grudziądz i okolice na starej karcie pocztowej Tom II I

Grudziądz i okolice na starej karcie pocztowej Tom II I
Ryszard Bogdan Kucharczyk

niedziela, 8 lipca 2018

KĄPIELISKA, z których zostały tylko pocztówki




        Podczas uciążliwych upałów, które nam dokuczają, z przyjemnością korzystamy z wszelkich dostępnych akwenów wodnych. Jednym z dostępnych rokrocznie jest jezioro w Rudnickie, odległe o ponad 5 km, od centrum miasta., W sezonie kursują autobusy. Nad jeziorem urządzono kilka kąpielisk z barami gastronomicznymi oraz z wypożyczalniami sprzętu wodnego i wypoczynkowego.
     Kąpielisko miejskie w Rudniku powstało w latach dwudziestych. Czysta woda, piasek, przebieralnie, szatnie i restauracja z obszernym tarasem. Już w roku 1925 na trasie do Rudnika jeździł regularnie autobus marki Ford a od 1936 czynna była już linia tramwajowa nr 2 od placu 23 Stycznia do ulicy Południowej.

W okresie międzywojennym, powstały także baseny kąpielowe.
  Nad kanałem Trynka przy ulicy Za Basenem zbudowano dwa, mniejszy zbudowano latach 1934-35.  Był to pierwszy 8 –torowy basen na Pomorzu przystosowany do zawodów pływackich, był przegrodzony płotkiem składał się z dwóch części, z basenu dla dorosłych oraz części dla dzieci. Okazało się, że jeden basen jest niewystarczający dla miasta, tak, więc w latach 1936-37 zbudowano następny większy dla pływających i niepływających.
 ( 60x40m i głębokości od 0, 6do 1, 7 m.) Dzisiaj baseny mają własne ujęcia wody. Poprzednio wodę pobierano z kanału Trynka i po przefiltrowaniu wpuszczano do basenu.
 Do czasu modernizacji zaplecza kąpieliska, przebieralnie i szatnie były drewnianej konstrukcji. Były także natryski z letnią naturalnie podgrzewaną wodą ze specjalnego zbiornika. Z ważnych wydarzeń historycznych należy wspomnieć, że w ostatnich latach przedwojennych grudziądzcy zawodnicy sekcji pływackiej „Sokoła „ oraz WKS, uzyskali znakomite wyniki, G. Szumiłowska była mistrzynią Polski a J. Brendelówna , Fr. Marchlewski i Zajączkowski zdobyli mistrzostwo Pomorza.

    Brak informacji o zorganizowanym kąpielisku przed 1840 rokiem, gdy ilość mieszkańców miasta wynosiła zaledwie kilka tysięcy osób.  Ówczesne władze miejskie zapewne wyznaczały jedynie miejsca do kąpania nad Wisłą, bez nadzoru i pobierania opłat.
      Pierwsze nadzorowane kąpielisko nad Wisłą urządzono w latach sześćdziesiątych XVIII w, przy porcie w okolicy mostu kolejowego. W 1906 roku Grudziądz liczył już prawie 36 000 mieszkańców. Miasto rozbudowywało się, rozwijały się zakłady przemysłowe, handel, szkolnictwo, służba zdrowia, istniały wodociągi, kanalizacja, gazownia, elektrownia i komunikacja tramwajowa.
                             Rozwiązano również problem kąpieliska na Wiśle.



Widok w kierunku północnym na drewniane kąpielisko. Po prawo przy mostku wejściowym, okienka kabin kąpielowych i szatni
Pływające miejskie kąpielisko nad Wisłą, urządzone w latach sześćdziesiątych XVIII w,


        Przyjęto oryginalny projekt budowy pływającego kąpieliska. Na dwóch metalowych pontonach o długości 37 metrów i szerokości 4 metrów obudowano drewnianą konstrukcją. Na czterech narożnikach zbudowano 8- metrowe wieżyczki, każda z nich zakończona była czterema dwuspadowymi daszkami i spiczastymi zakończeniami.  Odkryte baseny kąpielowe, oddzielnie dla kobiet i mężczyzn zajmowały przestrzeń między pontonami. Wzdłuż zewnętrznych boków pontonów zbudowano kryte pojedyncze i podwójne kabiny kąpielowe. Z jednej strony urządzono 11 kabin dla kobiet, z drugiej 8 kabin dla mężczyzn. Dno i boki w basenach i kabinach kąpielowych wyłożono deskami zachowując szczeliny do przepływu wody. Kryty taras nad pontonami, przedzielony wzdłuż ścianą, umożliwił oddzielne dojścia do basenów, kabin kąpielowych i szatni. Szatnie urządzono w osobnych między wieżyczkami na wysokości basenu, z przodu i z tyłu kąpieliska.  W jednej z wieżyczek urządzono mieszkanie dla dozorcy.
W okresie zimowym, po częściowym demontażu, spławiano do portu przy Marinie.
 Uroczyste otwarcie odbyło się w dniu 1 czerwca 1908 roku. Ceny biletów; dzieci do lat 14-0, 1 marki, dorośli-0, 2 marki. Wysłużone kąpielisko przetrwało do czasów okupacji.


       Na kanale Trynka były czynne dwa kąpieliska miejskie. Jedno z nich znajdowało się na placu Kąpielowym.Tak nazwano teren położony na poziomie kanału Trynka, pomiędzy mostami przy ulicach Klasztornej i Groblowej. Nazwa ta przetrwała do lat dwudziestych XX w. i wywodziła się z istniejących tam łaźni i kąpieliska.

  Od lat czterdziestych do końca XVIII w. istniało tam tzw. „kąpielisko falowe”. W zachowanej do dnia dzisiejszego wieżyczki wodociągowej, przyległej do murów obronnych, znajdowały się do końca XIX w. wodociągi miejskie. Wody Trynki przy wodociągach kierowano dwoma kanałami. W jednym znajdowało się drewniane metrowej szerokości koło łopatkowe. Stanowiło ono napęd dla pomp tłoczących wodę do miasta. Tuż za wodociągami urządzono kąpielisko falowe.Jedna część kąpieliska znajdowała się za kołem łopatkowym ze wzburzonym przypływem wody, natomiast druga w kanale za śluzą z naturalnym przepływem. Były to małe kąpieliska, częściowo zadaszone, otoczone drewnianymi podestami i z jednym natryskiem. Do wody prowadziły stopnie z poręczami. Odpowiednie przepierzenia z desek w poprzek kanału wyznaczały długość kąpieliska. Dzierżawcą kąpieliska był zazwyczaj mieszkający tam mistrz wodociągowy. Miejscowa gazeta z 1847 roku, zachęcała do nabycia ulgowych sezonowych biletów.
Drugie kąpielisko na Trynce znajdowało się przy nieistniejącej ulicy Młyńskiej, pośrodku między ulicami Sikorskiego i Kosynierów Gdyńskich. Od założenia, tj. od 1844 roku do 1893 roku należało do władz wojskowych.
Kąpielisko garnizonowe i cywilne na Trynce ,znajdowało się przy nieistniejącej ulicy Młyńskiej, pośrodku między ulicami Sikorskiego i Kosynierów Gdyńskich.        



Kąpielisko garnizonowe i cywilne na Trynce ,znajdowało się przy nieistniejącej ulicy Młyńskiej, pośrodku między ulicami Sikorskiego i Kosynierów Gdyńskich.  Płot odgradza ul.Młyńską     
Następnie przejęte przez miasto, przetrwało prawie do końca okresu międzywojennego. Od strony ulicy Młyńskiej ogrodzone było szczelnym drewnianym płotem długości 75 metrów. Od strony muru Zakładu Karnego, urządzono przebieralnie i kabiny, oddzielnie dla kobiet i mężczyzn. Na długości 50 m, kanał poszerzono do 9 m. Utworzono tam dwa baseny, każdy o długości 25 metrów. Na krańcach każdego basenu zbudowano w poprzek zadaszone mostki. Przeciętna głębokość basenów zależała od poziomu wody w Trynce i wynosiła do około 1, 5 m. Kąpielisko w czasie blisko 100 letniej eksploatacji ulegało wielokrotnej przebudowie. Do czasu wybudowania basenów kąpielowych przy ul. Za Basenem, było to ulubione kąpielisko grudziądzan. 
Tyle historycznych wydarzeń




Fontanna z okresu międzywojennego na Wzgórzu Zamkowym. Służyła, jako sadzawka dla dzieci.

        







                 Dzisiaj Informacja Turystyczna w Grudziądzu poleca zachęcając grudziądzanom do odwiedzin naszych kąpielisk.
1)      Zaprasza na strzeżone kąpielisko i piaszczystą plażę nad Jeziorem Rudnickim Wielkim. Do dyspozycji plażowiczów jest: budynek sanitarny z recepcją (przebieralnie, toalety, natryski, w tym dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, pomieszczenie dla matki z dzieckiem), wypożyczalnia sprzętu wodnego, wypożyczalnia rowerów, kijków do nordic walking, leżaków, sprzętu sportowego, grille, ławy biesiadne, miejsce na ognisko). Dla dzieci przygotowano plac zabaw. Na kąpielisku wybudowano dwa pomosty, w tym jeden ze skocznią. Na obiekcie znajduje sie letni posterunek Policji i Straży Miejskiej, punkt sanitarny, funkcjonuje szkółka pływania i Centrum Nordic Walking "Rudnik". Odbywają się zajęcia fitness, zajęcia dla dzieci z animatorem, imprezy przy ognisku i muzyce. Na plaży znajduje się Restauracja Korsarz oraz Wakacyjny Punkt Informacji Turystycznej z punktem sprzedaży pamiątek. Kąpielisko strzeżone czynne jest w miesiącach czerwiec – sierpień. W sezonie letnim na plażę dojeżdża autobus miejski linii R, przed plażą znajdują się parkingi - utwardzony i leśny. Przez cały rok na plaży odbywają sie imprezy sportowe (Bieg Trzech Plaż, Mistrzostwa w Nordic walking, rozgrywki w siatkówkę) oraz rekreacyjne (szkółka biegowa, marsze nordic walking, kąpiele morsów).
2)      Zaprasza na dzika plażę nad jezioro Tarpno ul. Jaśminowa Jest to strzeżone kąpielisko, częściowo piaszczyste, a częściowo pokryte trawą. Linia brzegowa plaży wynosi 50 m, zaś powierzchnia 2000 m2. Plaża posiada odpowiednio wydzieloną strefą dla dzieci oraz dorosłych. Do dyspozycji plażowiczów jest toaleta. Bezpieczeństwo nadzoruje obsługa ratownicza. Kąpielisko strzeżone czynne jest od początku wakacji do końca sierpnia w godzinie 10:00 - 19:00.
3)      Zaprasza na basen odkryty ( ul. Za Basenem) do wypoczynku na obiekcie, na którym znajdują się dwa baseny: Basen głęboki o wymiarach 28 m na 50 m, składający się z dwóch części - dziecięcej o głębokości od 0, 5 m do 0, 9 m oraz części sportowej o głębokości od 1 m do 3 m ze słupkami startowymi i trampoliną. Basen młodzieżowy o wymiarach 40 na 60 m i głębokości od 0, 6 do 1, 7 m, wyposażony w bezpłatną zjeżdżalnię wodną o długości ślizgu 45 m. Dla najmłodszych przygotowano brodzik. Teren wokół basenów pokryty jest trawą i zadrzewiony. Wypoczywać można na ławkach, leżakach oraz aktywnie - grając w tenisa stołowego czy piłkę siatkową.Na basenie funkcjonuje wypożyczalnia leżaków oraz bezpłatna szatnia i punkt gastronomiczny. W czasie sezonu letniego baseny czynne są codziennie w godzinach od 9.30 do 19.00 (wyjście z wody o godz. 18.30).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz