Grudziądz i okolice na starej karcie pocztowej Tom II I

Grudziądz i okolice na starej karcie pocztowej Tom II I
Ryszard Bogdan Kucharczyk

sobota, 16 stycznia 2021

JAN RAKOWSKI


 

        Duszą i najgorętszym orędownikiem – twórcą i założycielem orkiestry, był ówczesny patriota, oddany i gorący przyjaciel młodzieży redaktor „ Gazety Grudziądzkiej” śp. Jan Rakowski- „Przyjaciel Dziatwy”.     

Z jego inicjatywy, energii i zapobiegliwości zebrano ze społecznych fundacji i zbiórek fundusze, za które prof. Eugeniusz Dawidowicz zakupił u schyłku 1927 roku 18 instrumentów dętych, które były zaczątkiem orkiestry dętej przy SPM – Stowarzyszeniu Młodzieży Polskiej w Śródmieściu. Nie był to zresztą jedyny wówczas zespół amatorski. Istniał już podobny zespół przy SMP na Chełmińskim Przedmieściu oraz później zorganizowany zespół mandolinistów przy SMP w Tarpnie.

Prócz tych czysto stowarzyszeniach zespołów istniały trzy amatorskie zespoły przy fabrykach Pe- Pe- Ge,  H&V oraz zespół kolejarzy.

Aby obraz ówczesnego okresu był zupełny, trzeba także pamiętać, że prócz trzech orkiestr wojskowych i dość licznych zespołów czynnych w grudziądzkich kawiarniach i kinach-, których członkami byli muzycy zawodowi – istniały także zespoły szkolne oraz krótko wprawdzie, zespół drukarski mandolinistów „Grafia”

Orkiestra SMP w śródmieściu była zespołem pracującej młodzieży w wieku przedpoborowym, z trudem, ale z zapałem poznającej tajniki i właściwości poszczególnych instrumentów jak również trudny dla niej alfabet pięciolinii.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz