Grudziądz i okolice na starej karcie pocztowej Tom II I

Grudziądz i okolice na starej karcie pocztowej Tom II I
Ryszard Bogdan Kucharczyk

wtorek, 4 września 2018

Archeolodzy UMK w Toruniu cofnęli historię grudziądzkiego Wzgórza Zamkowego









          Zakończone badania przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przyniosły sporo niespodzianek. Okazało się między innymi, że ludzie zamieszkiwali wzgórze już setki lat przed okresem średniowiecza.. Badania pod kierunkiem dr Marcina Wiewióry zarejestrowały ciekawe informacje dotyczące ukształtowania terenu podczas  czasów świetności twierdzy. W dniu 7 grudnia 2009 roku na zaproszenie  Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział w Grudziądzu prowadzący badania  dr Marcin Wiewióra  przedstawił wyniki badań
Jak informował dr Wiewióra,znaczne wypiętrzenie terenu zaobserwowano w północnej części wzgórza na północ i zachód od wieży Klimek.Teren wyraźnie się obniżył w kierunku południowym i północnym., w stronę krawędzi obecnej skarpy wzgórza. Kulminacja wyniesienia znajdowała się w okolicach wieży Klimek, a położony najniżej obszar w południowej części skrzydła zamku krzyżackiego.
   Odgruzowywanie pozostałości średniowiecznej i nowożytnej architektury murowanej w południowym skrzydle zamku pozwoliło odkryć nieznane wcześniej pomieszczenia.
Dr Wiewióra informował, że po zachodniej stronie drogi odkryto wnętrza piwnic, klatkę schodową oraz kamienny bruk są to pozostałości partii południowego skrzydła zamku. W wyniku katastrofy budowlanej w 1388 roku częściowo się zawaliła i runęła w dół skarpy wiślanej.
 W wykopach w zachodniej części wzgórza zamkowego natrafiono na szczątkowo zachowane relikty późnośredniowiecznej i nowożytnej architektury. Odkryto filar kamienno –ceglany – jedyny zachowany  fragment  krużganka  dziedzińca  zamku
.Natomiast we wschodniej części zamku, oprócz  reliktów architektury nowożytnej i średniowiecznej, archeolodzy natknęli się na pozostałości śladów  osadnictwa  wczesnośredniowiecznego  poprzedzającego. budowę  zamku  przez Krzyżaków. Prawdopodobnie znajdowała się  tutaj ufortyfikowana  osada  grodowa, ale jej obwarowania  zostały zupełnie  zniwelowane  podczas budowy zamku. Zachowały się natomiast inne ślady związane  z funkcjonującą  tu osadą , w tym również relikty zabudowy z paleniskami.
Analogiczne wyniki badań uzyskano w południowej części wzgórza zamkowego, m.in. w narożniku południowo – wschodnim zamku i pośrodku pomieszczeń piwnic skrzydła południowego zamku, gdzie natrafiono na dobrze zachowane ślady chaty z paleniskiem datowane na połowę XI wieku

W wykopach archeologicznych znajdujących się nieco za południowym krańcem zamku archeolodzy zarejestrowali ślady osadnictwa z okresu halsztackiego, związane z kulturą łużycką.

       Odkryto  kilkaset fragmentów  naczyń  ceramicznych –datowanych  wstępnie na  schyłek  epoki brązu i wczesną epokę żelaza ,kości  zwierzęce oraz fragment  ludzkiej czaszki .Jak relacjonował dr Wiewióra po zdjęciu  gruzu okazało się, że zachowały  się właściwe  fragmenty  piwnic  na poziomie  przyziemia – relikty filarów, ceglanych  posadzek i klatki schodowej. Obserwacja  stratygrafii w wykopach założonych na wysokości wieży Klimek i kanału średniowiecznego, który jako pierwszy odsłonił już Jackobi .Okazało się , że  z północnej części wzgórza zamkowego w ciągu ostatnich  60 lat  zdjęto kilkumetrową warstwę ziemi z pozostałościami muru północnego. W pobliżu skrzydła wschodniego  archeolodzy natrafili na  5 niewypałów  i to z uzbrojonymi pociskami  moździerzowymi .Z tego tez względu zaniechano dalszych badań w tej części wzgórza zamkowego.
Prace badawcze zakończono.
Teraz zadaniem władz miasta Grudziądza przy współudziale Społecznego Komitetu Odbudowy Klimka jest  pozyskanie  środków finansowych na konserwacje odkrytych murów i rewitalizacje wzgórza zamkowego z uwzględnieniem zamierzonego celu Komitetu tj. przywrócenia dominanty nad miastem wieży Klimek.
Na ten rok władze miasta przeznaczą kwotę ca 850 tysięcy złoty,.
     Społeczny Komitet Odbudowy Klimka w Grudziądzu - nadal aktywnie musi brać udział w społecznej inicjatywie także w pozyskaniu środków finansowych .Dotychczasowy udział pokazał właściwy kierunek  z czego  członkowie i mieszkańcy  mogą być dumni..

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz