Grudziądz i okolice na starej karcie pocztowej Tom II I

Grudziądz i okolice na starej karcie pocztowej Tom II I
Ryszard Bogdan Kucharczyk

czwartek, 6 września 2018

„Zamek w Grudziądzu” wydane w odwrotnej kolejności





Ryszard Kucharczyk prezentuje obie części publikacji „Zamek w Grudziądzu” wydane w odwrotnej kolejności      Fot.: Anita Etter


Na rynku ukazała się kolejna książka, która przybliża grudziądzanom kawałek historii miasta i zakonu krzyżackiego.

Autorem książki jest Ryszard Kucharczyk, znany w Grudziądzu miłośnik historii miasta i regionu, kolekcjoner pocztówek i wydawca albumów ze starymi kartami pocztowymi. Jego zainteresowania zamkiem krzyżackim w Grudziądzu związane są też z powstaniem w Grudziądzu Społecznego Komitetu Budowy Klimka, w którym Ryszard Kucharczyk był od początku. Klimek został wybudowany, a komitet działa w innej formie i dla innych celów.

Co ciekawe, najpierw na rynku wydawniczym ukazała się część druga książki pt. „Zamek w Grudziądzu”, nieco skromniejsza od niedawno wydanej części pierwszej.

Druga cześć ukazała się w 2012 roku z okazji 10. rocznicy powstania Społecznego Komitetu Odbudowy Klimka i 5. rocznicy śmierci badacza Góry Zamkowej dr. Antoniego Pawłowskiego. Nosi tytuł „Metody badawcze”. Zawarte są tam badania Hansa Jacobiego wykonywane w 1944 roku na zamku krzyżackim w Grudziądzu.

- Dostałem zgodę mistrza zakonu krzyżackiego z Austrii na publikację opracowania prac badawczych Jacobiego na Górze Zamkowej i mam te prawa jako jedyny w Polsce - mówi Ryszard Kucharczyk. - Dokumenty były opublikowane w 1997 roku w Niemczech właśnie przez przez zakon krzyżacki. Są też wyniki badań prowadzone przez Ryszarda Boguwolskiego, nieżyjącego dyrektora Muzeum w Grudziądzu i badaczy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Pierwsza część wydana niedawno nosi tytuł „Źródła historyczne”. Zawiera wzmianki o grudziądzkim zamku od czasów średniowiecznych, dokumenty, gazety i inne publikacje. Jest między innymi informacja z 10 lipca 1388 roku o obsunięciu się zachodniej części zamku ze skarpy wiślanej. Są poszczególni autorzy, ich portrety, pierwsze ryciny zamku.
Jest to wyjątkowa publikacja ponieważ dotąd nikt nie przedstawił tego tematu w formie dokumentacji fotograficznej. Aż 350 zdjęć o zamku
- Ja traktuję w książce zamek i Grudziądz jako miasto obronne - mówi autor. - Trzeba pamiętać, że wszystkie posiadłości należały do zakonu, miasto było obmurowane, a okoliczne folwarki też należały do zamku. Jednym z najlepszych kronikarzy, którego przytaczam, był żyjący w XIX wieku Xaver Froelich. Napisał on „Historię powiatu grudziądzkiego” oraz „Kronikę miasta Grudziądza”. Warto dodać, że pierwsza, obszerna część publikacji „Zamek w Grudziądzu” zawiera aż 350 fotografii oraz wiele ciekawostek związanych z zamkiem i pamiątek po nim z różnych okresów. Książkę można kupić m.in. w Informacji Turystycznej, Bibliotece Miejskiej i księgarni na ul. Mickiewicza.
Wieża zamku krzyżackiego została odbudowana przez miasto, co dało kres komitetowi jej odbudowy. Społeczny Komitet Odbudowy Klimka przekształcił się w ubiegłym roku w Towarzystwo Upiększania Miasta
Anita Etter

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz