Grudziądz i okolice na starej karcie pocztowej Tom II I

Grudziądz i okolice na starej karcie pocztowej Tom II I
Ryszard Bogdan Kucharczyk

sobota, 10 października 2020

O „ Gazecie Grudziądzkiej Nr 1 z roku 1894 „ w „Gutenbergu”…


„ Gutenberg” to popularna nazwa wśród historyków i polonistów 22 tomowej „ Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powszechnej”, wydanej w latach 1929-1938 przez Wydawnictwo „ Gutenberga” w Krakowie.

Działające w Warszawie Wydawnictwo „ Gutenberg, – Print „, którego właścicielem jest Tadeusz Radjusz, od kilku lat wydaje reprint tej encyklopedii. W komplecie encyklopedii jest tom V , zawierający hasła od E- G. 

      Wśród haseł zawartych w tym tomie warto zwrócić uwagę na hasło pt. „Gazeta”, Znajdujemy w nim informację o pochodzeniu tego słowa oraz przykłady najbardziej znanych gazet wydawanych w przeszłości na ziemiach polskich oraz w środowiskach polskiej emigracji na świecie.  

W Polsce po raz pierwszy użyli tego słowa w tytule „Gazeta Polska” jej wydawcy – zakon pijarów w 1729 roku. Jedno zdanie hasła poświęcone jest „ Gazecie Grudziądzkiej „

Brzmi ono

„ Do ważniejszych czasopism polskich o tym tytule należą „ Gazeta Grudziądzka”, wydana od 1894 roku, przez Wiktora Kulerskiego w duchu narodowym”

 

  Dalej idą inne, jak Gazeta Katolicka” ( Chicago) „ Gazeta Litewska” ( Warszawa, Kraków), „ Gazeta Narodowa i Obca” ( Warszawa), „Gazeta Polska” ( Berlin), „ Gazeta Świąteczna” ( Warszawa) itp.

Wymienienie „Gazety Grudziądzkiej” we wspomnianym wyżej haśle świadczy o tym, jak szeroko i powszechnie była ona znana na ziemiach polskich w okresie dwudziestolecia międzywojennego.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz